Jdi na obsah Jdi na menu

Ekonomický přehled

Slovensko a euro oslavili prvního ledna desáté výročí svazku. Za uplynulých deset let nás stihlo euro částečně ochránit před následky hospodářské krize, pomohlo nám udržet růst cen na přiměřené úrovni a lákalo zahraniční investice, uvádí deník iZprávy

Euro je ekonomický i politický projekt, přičemž z ekonomického pohledu je úspěchem, z politického pomálu. Hlavním problémem byly (z politických motivací) slabě dodržovány přijímací kritéria, které přivedly do měnové unie Řecko, ale i jiné středomořské země.

Hospodářská politika

Za posledních 10 let jste mohli číst nespočet předpovědí, jak euro zkolabuje "už tento rok!". Koneckonců, pokud preferujete média sponzorované Kremlem, o americkém dolaru to čtete už 40 let, jak uvádí server Tiskové zprávy


Křišťálovou kouli nemá nikdo, no hlavní hrozba pro euro jsou iracionální proti-evropské nálady. Proto je dobré si připomenout, v čem nám euro pomáhá.

Na druhé straně, argument pro členství v unii budeme mít zanedlouho z nejlepšího zdroje - jestliže se Britům po dvou letech chaosu podaří opravdu vystoupit, bude se stačit podívat na stav jejich země. V mnohém jsou na posměch světu už dnes a to ještě nedořešili ani ten Brexit, více webu stalo se

Ekonomie


Posledních několik let společnost Apple popírala i nos mezi očima. Díky extrémnímu, přímo až fanatickému kultu kolem této značky jim to roky procházelo.

Už delší dobu čísla ukazovaly, že prodeje smartphonů zpomalují, v některých obdobích dokonce klesají.

Důvodem stagnace je prostě to, že lidé přestali houfně kupovat každý nový model, který společnost vydala. Větší displej nebo jemně vyšší výkon nejsou klíčové inovace, které by donutily člověka koupit si nový telefon - který kromě toho násobně narostl na ceně.

Analytici a investoři

Analytici a investoři se ředitele Tima Cooka často ptali, jak plánuje tento problém řešit. Ten se raději tvářil, že problém neexistuje. Když prodeje samotných iPhonů přestaly růst, Cook rozhodl, že tato čísla přestane zveřejňovat.

I tato hra se dá hrát jen do jistého bodu. Apple musel snížit vlastní odhady tržeb poprvé za posledních 20 let. Prakticky tak Cook investorům řekl, že firma vydělá výrazně méně než sama předpověděla, což je vždy špatné znamení. Neříká to nic dobrého o prodejích, ale ani o schopnosti společnosti spolehlivě zhodnotit svou budoucnost.

V reakci na tyto zprávy ztratily akcie společnosti až 10% své hodnoty. Od vrcholu, když hodnota firmy překonala bilion dolarů, ztratil Apple už 300 miliard. To je přibližně hodnota Fordu, Netflix a McDonalds dohromady.

Samozřejmě, část problému hodil Cook na obchodní válku s Čínou, dalším podezřelým v řadě je i postupné zpomalování čínské ekonomiky. Klíčovou pravdou ale je, že selhal hlavně Apple v základní povinnosti vůči svým investorům jejich pravdivě informovat o reálném stavu společnosti a trhu. Jeho novou úlohou je najít nový produkt, kterým by věděl zaujmout. V opačném případě přijde o trůn.

Divoká jízda pokračuje
Akciové trhy měly během svátků vesele, zaznamenaly obrovský růst jakož i další propady. Kdo si užíval svátky a trhy nesledoval, našel je po Vánocích na skoro stejných hodnotách jako před nimi.

V uplynulém týdnu se střídaly špatné dny s dobrými, ale konec týdne byl nadmíru pozitivní.

Investorů v posledních měsících nejvíce trápila americká centrální banka (Fed) a její zvyšování sazeb. Olej do ohně přilil Donald Trump, když se snažil nezávislou banku ovlivnit svými tweety. Později se začalo šeptat, že uvažuje o odvolání šéfa Fedu Jaya Powella.

Jak to již s Trumpem bývá, nevěděl, že na takový krok nemá pravomoc. Powell zase prohlásil, že neodstoupí, i kdyby ho prezident požádal. Stejně ujistil investory, že Fed sleduje i finanční trhy a dává pozor, co dělá - co si investoři přeložili jako zvolnění v tempu zvyšování sazeb.

Druhou dobrou zprávou byly další vyjednávání v obchodní válce s Čínou, odkdy to začalo obě strany ekonomicky bolet, dohoda se hledá snadněji, uvádí zprávy aktuálně

Do třetice potěšili americké čísla z trhu práce. Přestože nezaměstnanost jemně vzrostla, ostatní čísla signalizují, že recese se zatím bát nemusíme. Rostly platy jakož i míra participace, tedy větší část populace vstupuje na trh práce.

Další měsíce budou pravděpodobně nadále bouřlivé a akciové trhy mají před sebou ještě hodně práce, aby se vyhrabali ze ztrát. Avšak na globální krizi to zatím nevypadá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář